Założony w 1924 roku pod nazwą Policyjny Klub Sportowy. Od 1949 roku przyjął nazwę K.S. Gwardia Katowice. Na przestrzeni lat w klubie funkcjonowało wiele sekcji sportowych m.in. boks, żużel, gimnastyka, pływanie, piłka nożna, tenis, koszykówka, szermierka, strzelectwo, kolarstwo i judo. Trzy ostatnie sekcje stanowiły filar klubu i przynosiły największe wyniki sportowe (w barwach K.S. Gwardia jeździł m.in. kolarz Zenon Jaskuła - trzeci zawodnik Tour de France 1993). W opisie skupimy się oczywiście tylko na sekcji judo (kliknij w zdjęcie aby powiększyć). Pierwsze treningi judo pod herbem K.K.S. Gwardia Katowice odbywały się w latach 60-tych XX wieku w Katowicach - Piotrowicach (na obiektach teraźniejszej Szkoły Policji), gdzie trenerem głównym był Marian Polok. To w Katowicach swoje treningi rozpoczęli późniejsi trenerzy tyskiej sekcji. Pierwszy medal mistrzostw Polski juniorów dla "Gwardii" zdobył Andrzej Bargiel w 1968 roku.
Początki tyskiej sekcji judo sięgają 1976 roku, kiedy to zawiązała się grupa dla dorosłych przy ognisku TKKF (w dawnej SP nr 15) prowadzona przez Eugeniusza Adamskiego. Równolegle powstała druga sekcja w szkole PCS (aktualnie L.O 4 ul. Wejchertów) prowadzona przez Roberta Halenę. W tym oddziale trenowało około dwudziestu dorosłych osób. W 1980 roku sekcja przy TKKF zakończyła treningi, a wszyscy zawodnicy przeszli na treningi do trenera R. Haleny. W 1983 roku powstał kolejny oddział klubu (w szkole budowlanej przy ul. Edukacji), w którym miały odbywać się zajęcia dla młodszych adeptów judo. Pod okiem dwóch trenerów - Henryka Dybka oraz Ryszarda Dziewulskiego (od 1985 roku), treningi rozpoczęły pierwsze grupy dziecięce. W "budowlance" trenowało na początku około 60 młodych judoków. Pierwszym zawodnikiem trenującym w Tychach, który sięgnął po złoty medal mistrzostw Polski (w kat. junorów młodszych) był Piotr Kamrowski w 1984 roku. Rok później po tytuły wicemistrzów Polski sięgnęło już trzech zawodników (Piotr Kamrowski, Ireneusz Piecha, Mirosław Szałas). Już w połowie lat 80-tych tyscy zawodnicy zajmowali wysokie lokaty na turniejach ogólnopolskich, a wśród nich wychowywali się przyszli mistrzowie nowego pokolenia. W 1991 roku klub posiadał trzynastu reprezentantów na turnieje MP (w tym wielu medalistów), a rok później klub mógł poszczycić się udziałem utalentowanego Piotra Kamrowskiego w igrzyskach olimpijskich w Barcelonie. Wśród najlepszych zawodników tego okresu należy wymienić także Andrzeja Koniecznego, Mariusza Skuchę czy Jacka Moryla.
W 1994 roku klub powrócił do dawnej nazwy - Policyjny Klub Sportowy Katowice. Sekcję judo prowadził już tylko jeden trener - Ryszard Dziewulski (samodzielnie od 1990 roku). Klub także zmienił lokalizację przenosząc się do SP nr 40 przy ul. Zgrzebnioka, gdzie dyrekcja szkoły wyraziła zgodę na stałą matę. W nowej szkole trenowało łącznie ok. 60 zawodników, z czego dwunastu wyczynowych (kat. junior/senior). Głównym filarem klubu był zespół następujących zawodników: Piotr Kamrowski, Mariusz Skucha, Mariusz i Adam Zubrzyccy, Robert i Mariusz Skrzesińscy, Grzegorz Borowiec, Michał Luber, Wojciech Szostek, Przemysław i Sebastian Ciukaj oraz Marek Zawisza. Większość zawodników z tej grupy była czołowymi polskimi zawodnikami w swoich kategoriach wagowych, co w 1995 roku zaowocowało zdobyciem brązowego medalu drużynowych mistrzostw Polski juniorów! Był to także rok rozpoczęcia treningów przez młodego Janusza Wojnarowicza - późniejszego olimpijczyka z Pekinu 2008 oraz Londynu 2012 (w barwach "Czarnych" Bytom), który pierwsze lata spędził pod okiem trenera Dziewulskiego. Zdecydowanie najlepszym rokiem pod względem osiągniętych wyników był rok 1996, kiedy to zawodnicy klubu sięgnęli po dwanaście medali mistrzostw Polski indywidualnie oraz DRUŻYNOWE MISTRZOSTWO POLSKI (w kat. juniorów). Na dokładkę Piotr Kamrowski wziął udział poraz drugi w igrzyskach olimpijskich w Atlancie.
Należy także wspomnieć, że wśród medalistów MP w tym roku znalazły się również pierwsze dziewczyny - judoczki trenujące w barwach PKS Katowice: Aneta Potaczek (srebro), Ida Brzezińska (srebro) oraz Ewa Trała (brąz). Ta ostatnia okazała się najlepszą zawodniczką klubu, gdy w 1998 roku jako pierwsza sięgnęła po złoty medal mistrzostw Polski seniorów. Sukces Ewy był szeroko opisywany w ogólnopolskich gazetach (Ewa trenowała judo zaledwie trzy lata). Judocy PKS Katowice z powodzeniem startowali również w turniejach sportowego ju-jitsu w Polsce i Europie (m.in. Grzegorz Borowiec zdobył 5 lokatę na ME w Sztokholmie - Szwecja 1997). Dodatkowo R. Dziewulski został trenerem Kadry Narodowej ju-jitsu seniorów na 1998 rok. Dobra passa trwała do 1999 roku, kiedy klub zaczął mieć problemy. Wsparcie ze strony policji zostało wycofane, nastąpił czas zmian politycznych, które postawiły klub na krawędzi likwidacji. Część zawodników przeszła do "Czarnych" Bytom (Piotr Kamrowski, Grzegorz i Andrzej Borowiec), natomiast reszta zrezygnowała. Na domiar złego uzdolniona Ewa Trała zerwała więzadła krzyżowe w kolanie, co przekreśliło jej dalszą karierę. Tyska sekcja zakończyła swoją działalność. Trener przeniósł klub do Mysłowic pod zmienioną nazwą Policyjny Klub Sportowy "Katowice 1924". Wraz z trenerem do Mysłowic na treningi dołączyła grupa najmłodszych zawodników z SP nr 40. Wśród nich najbardziej obiecująca okazała się Iza Szewieczek, która w 2000 roku zdobyła złoty medal MP Kadetek. Jej największym osiągnięciem okazał się srebrny medal mistrzostw Europy juniorek w 2002 roku. W 2003 roku PKS Katowice został rozwiązany, a reszta tyskich zawodników zasiliła nową sekcję judo przy MOSIR Mysłowice (obecnie UKS "Judo" Mysłowice - do dziś prowadzony przez R. Dziewulskiego).
WSZYSTKIE WYNIKI ZAWODNIKÓW PKS KATOWICE TUTAJ
W 2000 roku z inicjatywy Grzegorza Borowca, w Tychach powstał nowy klub judo - UKS Ippon, który skupiał się na szkoleniu dzieci uczęszczających do SP nr 7. Przez pewnien czas na sali judo w SP nr 7 trenowali także (na własną rękę) byli zawodnicy PKS Katowice wraz z grupą zapaśników "Piasta" Wola. Część z nich startowała wtedy w sportowym ju-jitsu dla "Budowlanych" Sosnowiec. Zawodnikom brakowało jednak trenera i cała grupa po pewnym czasie zakończyła wspólne treningi. Ostatnim czynnym tyskim zawodnikiem został Andrzej Borowiec - wychowanek PKS Katowice (od 1991 roku). Z uwagi na brak warunków (w tym sparingpartnerów) do treningu judo, Andrzej skupił się na treningach zapasów i kickboxingu, ale pozostawał przy startach w sportowym ju-jitsu. Począwszy od 2000 roku stawał na podium najważniejszych turniejów w Polsce, a już w 2001 roku został mistrzem Polski seniorów. W 2002 roku Andrzej dołączył do reprezentacji kraju z powodzeniem startując na turniejach międzynarodowych. Przez trzy lata w Kadrze Narodowej PZJJ towarzyszył mu Marek Petelczyc - tyski zapaśnik - trzykrotny medalista MP (w tym złoto w 2002 roku). Najlepszym okresem dla Andrzeja okazał się w tym okresie 2006 rok, kiedy to zdobył dwa medale MP oraz brąz Pucharu Świata na turnieju Paris Open we Francji. Do 2012 roku Andrzej zdobył łącznie 12 medali MP w ju-jitsu oraz judo pionu policyjnego (w barwach K.S. "Gwardia" Bielsko-Biała - patrz fotografia).
W 2012 roku Andrzej Borowiec postanowił skupić się na pracy trenerskiej chcąc przywrócić tyskiemu judo dawną formę. Rozwiązaniem okazał się etat trenera w klubie MMA "M-GYM". Prywatny klub przetrwał zaledwie dwa miesiące, jednak wiele osób wyraziło chęć trenowania pod okiem Andrzeja. Tak narodził się tyski oddział K.S. "Gwardia" Bielsko-Biała - powołany do życia 7 marca 2012 roku. Początkowo "Gwardia" Tychy posiadała w klubie jedynie sekcję MMA, jednak już po sześciu miesiącach młody trener postanowił reaktywować sekcję judo, zaczynając pracę z dziećmi. Treningi odbywały się w Gimnazjum nr 11 przy al. Niepodległości. Początki były ciężkie - na pierwszym treningu zjawiło się zaledwie sześć osób, a mało kto wierzył w sukces nowego klubu. Pomimo przeciwności losu klub realizował kolejne zajęcia. Do 2014 roku podstawową grupą w klubie byli zawodnicy ju-jitsu oraz MMA, którzy utrzymywali raczkującą Gwardię finansowo. W klubie nie brakowało także utalentowanych zawodników, którzy zdobyli pierwsze medale na MP juniorów w ju-jitsu oraz medale pucharów Polski w MMA. Najlepszym z zawodników okazał się Dawid Skrzydło, który zdobył sześć medali MP w ju-jitsu oraz brązowy medal Pucharu Europy (2013). Osiągane wyniki sportowe zwróciły uwagę na "Gwardię" i przyciągnęły większą liczbę chętnych do treningów. Dawid Skrzydło jako najlepszy zawodnik młodego pokolenia z czasem został samodzielnym instruktorem. Z początkiem 2017 roku oddział został przekształcony w samodzielny klub sportowy "Gwardia" Tychy, a już we wrześniu tego samego roku otworzyliśmy pierwszą w historii Tychów profesjonalną halę do treningów judo. Aktualnie klub zrzesza od 270-300 osób trenujących pod naszym szyldem w kilkanastu grupach na dwóch oddziałach.
Od momentu reaktywacji klubu, zawodnicy nowej "Gwardii" zdobyli kilkanaście medali mistrzostw i pucharów Polski w ju-jitsu, medale Pucharów Europy, a także brązowy medal mistrzostw Europy w zapasach 2014 (Dawid Skrzydło). Trener Andrzej w 2019 roku sięgnął również po złoty i brązowy medal na mistrzostwach świata w ju-jitsu. Zawodnicy judo młodego pokolenia z powodzeniem startują na turniejach dla dzieci, plasując się na czołowych lokatach. Wielu naszych zawodników sięgało już po wysokie lokaty na turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych. Głównym celem klubu jest szkolenie zawodników wyczynowych oraz kontynuacja sportowej tradycji tyskiego judo. "Gwardia" Tychy to stara szkoła, ale nowa jakość!
Fot. Drużyna K.S. "Gwardia" Tychy - sezon 2018/19.